Wraz z rozwojem ekologicznego budownictwa pozyskiwanie energii elektrycznej ze światła słonecznego zyskuje coraz większą rzeszę sympatyków. Wszystkim tym, którzy rozważają takie rozwiązanie, ale wciąż jeszcze nie czują się do końca przekonani postaramy się przybliżyć szereg wynikających z tego wyboru korzyści.
Poza zmniejszeniem rachunków i częściowym uniezależnieniem się od dostawcy sieciowego, głównym powodem, dla którego zarówno firmy jak i osoby prywatne decydują się na fotowoltaikę jest przyjazność dla środowiska. Wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii nie ma żadnego negatywnego oddziaływania na ekosystemy, a dodatkowo jest praktycznie bezemisyjne – do atmosfery nie przedostają się żadne szkodliwe substancje. Trudno mówić tu również o eksploatowaniu zasobów – pokłady promieniowania słonecznego są praktycznie niewyczerpywalne. Działania proekologiczne aktywnie wspierane są również przez struktury rządowe – co roku pojawiają się programy przewidujące dofinansowania dla osób, które zdecydują się na odnawialne źródła energii.
Przekonującym argumentem jest również łatwość instalacji oraz eksploatacji. Sprawna ekipa montażowa jest w stanie w ciągu kilku dni zainstalować panele na dachu, a dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii, ich praca jest w pełni bezobsługowa i nie wymaga żadnych dodatkowych działań.
Czynnikiem, który zniechęcać może do zamontowania instalacji fotowoltaicznej są koszty. Mimo, iż ceny paneli PV z roku na rok maleją, a dedykowane systemy wsparcia powodują, że inwestycja zwraca się po czasie, nadal nie każdy jest w stanie sobie pozwolić na zakup tego rodzaju rozwiązania. Jeżeli instalacja nie będzie wyposażona w odpowiednie moduły, problem stanowić mogą również trudne do przewidzenia warunki atmosferyczne. Wysokie zachmurzenie czy krótsze dni w zimie mogą obniżać produkcję energii, dlatego konieczne okazać się zainwestowanie w mechanizmy pozwalające gromadzenie nadwyżek i pobieranie ich w dowolnym czasie.